Nejlepší rumy 2023

TOP 6 nejkvalitnějších rumů

popis
popis
Obsah alkoholu: 43 %

Doba zrání: 10 let

Země: Filipíny

Typ: Melasa

Chuť: Med, Vanilka, Koření, Kandované ovoce

Verdikt: Lehký a lahodný rum s poměrně dlouhým závěrem.
popis
Obsah alkoholu: 40 %

Doba zrání: 10 – 15 let

Země: Barbados

Typ: Melasa

Chuť: Banán, Kokos, Čokoláda, Mango, Vanilka

Verdikt: Jemnost a specifickou sladkost uzavírá lehce nahořklá chuť
popis
Obsah alkoholu: 42 %

Doba zrání: 25 let

Země: St.Thomas

Typ: Melasa

Chuť: Karamel, Pomeranč, Vanilka, Koření, Sherry, Dub

Verdikt: Nezaměnitelná ovocná chuť s dlouhým nádechem cedru.
popis
Obsah alkoholu: 40 %

Doba zrání: 18 let

Země: Panama

Typ: Melasa

Chuť: Karamel, Vanilka, Koření, Pomeranč

Verdikt: Citronovo vanilková chuť s pomerančovou vůní se špetkou koření.
popis
Obsah alkoholu: 40 %

Doba zrání: 23 let

Země: Guatemala

Typ: Melasa

Chuť: Dřevo, Sušené ovoce, Vanilka, Koření

Verdikt: Silnější chuť sušeného ovoce a medoviny s čokoládou.
popis
Obsah alkoholu: 40 %

Doba zrání: 12 let

Země: Venezuela

Typ: Melasa

Chuť: Hnědý cukr, Karamel, Med, Vanilka, Javorový sirup

Verdikt: Vyvážená chuť karamelu, banánů, vanilky a kakaa.

Níže přinášíme krátké recenze výše uvedených rumů.

Recenze TOP rumů

1

Don Papa 10y

Recenze Rum Don Papa 10y

Don Papa se na české scéně řadí asi mezi ty nejznámější rumy vůbec. Nasládlý a navoněný alkoholický nápoj, jehož domovinou jsou Filipíny. Právě na úpatí sopky Mount Kanlon na ostrově Negros vzniká lahodný příběh, který končí ve sklenkách obdivovatelů rumů po celém světě. Nekvalitnější cukrová třtina sklízená mezi říjnem a květnem dává základ rumu, do něhož spadá i desetiletý Don Papa 10y. Zrání v dubových sudech v předhůří hor Kanlaon přináší chutné tajemství. Možná právě proto patří Don Papa obecně k nejprodávanějším rumům v Česku.

Don Papa 10y a jeho chuť

Letmý pohled na kvalitní rum Don Papa 10y mnohé prozrazuje. Jantarová barva naznačuje, že pomyslným odrazovým můstkem bude ovocné aroma. Převládá hlavně jeho lehkost a lahodnost. Teprve v závěru se začnou objevovat složky, jakými jsou kandované ovoce, vanilka nebo med. Don Papa 10y má poměrně dlouhý závěr, jemuž podlehne každý milovník rumu.

Hodnocení a závěr

Recenze Don Papa 10y napovídá, že nejsladší melasa obsažená v rumu bude jistě příjemnou změnou oproti kubánským a ostatním rumům. Deset let zrání v sudech je výzvou pro každého začátečníka, který chce proniknout do světa rumů. Zároveň jde o zpestření pro zkušené degustátory. Don Papa 10y by se měl vyjímat na polici s rumy. Zároveň se stane velice osobitým darem pro ty, kdo si na kvalitních rumech s oblibou pochutnávají.


2

Plantation 20th Anniversary XO

Vynikající Karibský rum
Recenze Plantation 20th Anniversary XO

Karibský rum Plantation 20th Anniversary XO patří do skupiny světoznámých rumů. Ostatně, dokazují to i mnohé statistiky, které jej řadí na třetí až páté místo v prodejnosti po celém světě. Rum vzniká na ostrově Barbados, kde patří k těm váženým. Na jeho kvalitě se primárně podepisuje proces výroby. Kvalitní rum Plantation 20th Anniversary XO vzniká z dvacetiletých, a ještě starších rumů z Barbadosu. Zraje v sudech po bourbonu a v závěru je převezen do francouzské oblasti Grande Champagne, kde dozrává v sudech po koňaku.

Plantation 20th Anniversary XO a jeho chuť

Nasládlá vůně se špetkou tropického ovoce. Když ochutnáte rum Plantation 20th Anniversary XO, postřehnete na jazyku zbytky kandovaného ovoce, kokosovou stopu, ale také uzrálé banány. Celá jeho lahodnost spočívá v jemnosti a specifické sladkosti. Vše pochopitelně uzavírá trochu nahořklá chuť. Plantation 20th Anniversary XO si podmaní vaše čichové a chuťové pohárky.

Hodnocení a závěr

Ač se jedná o karibský rum z Barbadosu, není typickým představitelem konkurenčních rumů z této oblasti. Možná právě proto je něčím zajímavý. Jeho určitá plnost a přiměřená vyzrálost z něj dělají dobrého společníka na večery. Díky jeho rozšířenosti se s ním můžete setkat i v mnoha barech. Jeho originální láhev se v kombinaci s krásnými skleničkami může stát velice zajímavým dárkem.


3

A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y

Recenze A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y

Rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y navazuje na úspěšnou historii svého zakladatele, kterým byl dánský lékárník. Jeho experimentování s lihovinami dalo vzniknout jednomu z lahodných a ve světě uznávaných rumů. Jak už prozrazuje název A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y, rum se vyznačuje dlouhou dobou zrání. I název Non Plus Ultra je celkem vypovídající. Jinak řečeno, dál už nic neexistuje. Tento kousek lze označit za jeden z nejkvalitnějších od A.H.Riise.

A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y a jeho chuť

První pohled na kvalitní rum A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y bude oku lahodící. Může za to především dokonale propracovaná láhev, v níž se ukrývá temně mahagonový destilát. První kontakt s chuťovými pohárky bude mít jasné označení. Je to bohatost, se kterou se můžete setkat. Okusíte především dlouhý nádech cedru doprovázený příměsí ostatních prvků. Vypíchnout lze například višně, hořké pomeranče, ale také vanilku a karamel. Ovocná příchuť je zkrátka nezaměnitelná.

Hodnocení a závěr

A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare 25y lze s naprostou jistotou prezentovat jako jeden z nejzdařilejších z nabídky A.H.Riise. Díky povedené láhvi se může stát skvělým dárkem pro milovníky rumu. Zároveň bude dobrou volbou pro ty, kdo dávají přednost sladkosti před něčím ostřejším a tvrdším.


4

Bumbu XO 18y

Recenze Bumbu XO 18y

Cesta vedoucí ke vzniku rumu Bumbu XO 18y je poměrně pestrá. Cukrová třtina pochází z Belize, Barbadosu, Brazílie, ale i Salvadoru. Vše pak směřuje do palírny na Barbadosu a končí pálením a zráním v Panamě. Jde tedy o panamský rum, který zraje v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu. Historie značky je mnohaletá, takže se jedná o skutečně legendární rum. A pokud jde o dozrávání, jsou to sudy po sherry. Jak jinak než ze španělské Andalusie. Rum Bumbu XO 18y je především originalitou, a to nejenom z pohledu chuti, ale i vzhledu samotné láhve.

Bumbu XO 18y a jeho chuť

Tmavá a matná láhev ukrývá rum nabývající 35 % až 45 % alkoholu. Hodnocení vůně a chuti spolu v tomto směru hodně souvisí. Kvalitní rum Bumbu XO 18y voní mimo jiné po vanilce, kterou v puse také ucítíte. Chuť je především citrovo-vanilková. Vůně naopak pomerančová. Svoji významnou roli sehrává větší dávka koření a přiměřená špetka kávy a pepře. Již zmiňované sherry pak zakončuje skvělý chuťový zážitek.

Hodnocení a závěr

Myslete na to, že Bumbu XO 18y patří spíše mezi tvrdší rumy. Oproti konkurenčním značkám je silnější a kořenitý. Pro začátečníka proto není úplně správnou cestou a snadným oříškem. Obecně se řadí k dobrým volbám spíše u náročnějších milovníků rumu. Na sladkost zapomeňte a připravte se na složitost nabízených tónů.


5

Ron Zacapa Centenario 23y

Recenze Ron Zacapa Centenario 23y

Rum s velkým „R“, přesně tak lze charakterizovat Ron Zacapa Centenario 23y. Kvalitní rum pocházející z guatemalských hor zraje dlouhých 23 let. Historie samotného rumu Zacapa sahá do roku 1976 a od té doby si jej oblíbil celý svět. Vždyť právě Zacapa bývá vstupní branou do světa rumů. Ron Zacapa Centenario 23y tak může být skvělým průkopníkem. Unikátní chuti je dosaženo zráním ve výšce 2 333 metrů nad mořem v sudech, ve kterých bylo sherry, bourbon, tokajské víno nebo koňak. Kvalitní rum zraje metodou označovanou jako Solera.

Ron Zacapa Centenario 23y a jeho chuť

Originální aroma a chuť, to prozradí tato recenze. Rum se vyznačuje splynutím silnějších chutí, jimž vévodí primárně sušené ovoce a medovina. Mezi snadno rozeznatelné ingredience patří čokoláda, tropické ovoce a rozinky. Určitou noblesu přináší pachuť doutníku. V závěru rozložených chutí očekávejte primárně trpkost.

Hodnocení a závěr

Kvalitní rum Ron Zacapa Centenario 23y má dobré hodnocení na rumratings.com. A není se čemu divit. Díky své chuti je ideální volbou pro začátečníky a ženské pokolení. Jeho výraznost ovšem není ideální pro tvorbu nejrůznějších koktejlů. Své pevné místo si najde spíše ve sklence s kostkou ledu. Díky kvalitnímu balení se Ron Zacapa Centenario 23y hodí také jako velice originální dárek.


6

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Recenze Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y lze označit za jeden z nekvalitnějších venezuelských rumů. Ve srovnání s ostatními patří k oblíbeným stejně, jako Don Papa nebo Zacapa. Ne nadarmo se tento rum řadí k těm nejprodávanějším u nás. Dvanáctileté zrání v dubových sudech utváří nezaměnitelnou chuť. V tomto směru platí známé pravidlo o tom, že trpělivost se vyplácí. Kvalitní rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y vzniká poblíž deštného pralesa a je směsicí lahodných rumů.

Diplomatico Reserva Exclusiva 12y a jeho chuť

Typická baculatá láhev nabízí poklad v podobě přirozené nasládlé chuti. Kvalitní rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y se vyznačuje vyváženou a zároveň nezaměnitelnou chutí. Očekávat můžete patřičnou bohatost, která začíná u karamelu a pokračuje přes banány až po vanilku a kakao. Za oblíbenou jantarovou barvou se skrývá i pachuť tabáku. Jako by rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y prozrazoval, odkud skutečně pochází.

Hodnocení a závěr

Recenze Diplomatico Reserva Exclusiva 12y naznačuje, že rum je do značné míry vhodný i pro začátečníky. Prozrazuje to nejenom jeho přiměřená nákupní cena, ale především samotné složení. Kvalitní rum je ideálním dárkem a zároveň skvělým večerním pitím, na němž si mimo jiné pochutnají i ženy. Dárkové balení navíc působí luxusním dojmem. O kvalitách vypovídají mnohá mezinárodní ocenění.

Ochutnali jsme všechny tyto láhve…

Samostatné recenze rumů

Nákupní rádce vám poradí…

Jak vybrat kvalitní rum

Rum se za dobu své existuje stal jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě. Z exotické oblasti Karibiku se postupně rozšířil do dalších lokalit, kde vzniká nejednotnou formou. To znamená, že každý druh rumu oplývá trochu jinou chutí a kvalitou. V posledních letech na kvalitní rum přešli i čeští konzumenti. Naučili se odlišovat klasický Tuzemák od poctivého rumu zrajícího v sudech několik dlouhých let.

Z původně pirátského a mnohdy opovrhovaného pití se stal dokonale ochucený skvost. Destilát bez standardizovaných pravidel, který dokáže vytvořit nezapomenutelný degustační večer s přáteli a zároveň se může stát skvělým dárkem. Ať už si chcete vychutnat kvalitní kubánský rum, karibský rum nebo bílý rum, musíte ho umět odlišit od těch méně kvalitních náhražek rumu.

Na co se zaměřit při výběru kvalitního rumu
  • Označení rumu – Dejte si pozor, zda je rum opravdu rum. Typickým příkladem je Tuzemák. Ten vlastně vůbec není plnohodnotným rumem, ale obsahuje přísadu připomínající rum.
  • Rum a jeho původ – V závislosti na očekávané chuti věnujte pozornost oblasti, ze které nápoj pochází.
  • Typ rumu – Důležitý je i výrobní proces promítající se do chuti. Existuje řada odlišných druhů, lišících se mimo jiné také svou barvou. Důležitou roli sehrává i obsah alkoholu.
  • Doba zrání mnohé prozradí – Ne nadarmo se říká, že čím starší rum, tím kvalitnější rum.
  • Provedení – Nakonec neopomínejte ani na láhev, ve které je rum prodáván. Nejen kvůli tomu, že se může stát skvělým dárkem. Vynikající chuť a působivý design k sobě neodmyslitelně patří.

Výroba rumu probíhá z Melasy nebo šťávy z cukrové třtiny

Ať už jde o jakýkoliv kvalitní rum, prvotní srovnání začíná u zpracování cukrové třtiny. Ta stojí v podstatě na počátku samotného výrobního procesu. Pěstována je v různých oblastech světa, což se mimochodem promítá i do chuti rumu. Zpracování cukrové třtiny probíhá dvěma odlišnými způsoby.

  • Melasa
  • Šťáva z cukrové třtiny

Rum z melasy

Nejpoužívanější je odpadní látka označovaná jako melasa. Ta vzniká při výrobě cukru. Výsledkem tohoto procesu je tmavý sirup s vyšším zastoupením cukru. Právě proto jsou rumy z melasy více sladší a zároveň dostatečně aromatické. Chuť je spíše těžší. Jen pro zajímavost, melasa je velkým zdrojem železa a mnohých dalších přírodních látek. Melasa je při výrobě rumu aplikována zhruba v 80 %. Pro tyto rumy existuje také alternativní označení „průmyslové rumy“ neboli Industriel.

Šťáva z cukrové třtiny

Zbývajících 20 % výrobců sází na šťávu z cukrové třtiny. Ve výrobním procesu hraje důležitou roli lisování a následné kvašení. Výsledkem je čirý destilát používaný k výrobě rumu. Tyto rumy jsou označovány jako Argicole. Spojeny jsou primárně s jemnějšími tóny a osobitějším charakterem. Například v Brazílii, kde jde v podstatě o národní nápoj se nejčastěji setkáte s výrazem Cachaca.

Jak se vyrábí rum?

Rum ve srovnání s ostatními destiláty podobného typu nevzniká prostřednictvím standardizovaného procesu výroby. Možná právě to je na něm to nejlepší. Obvykle se jedná o receptury a tradice vztahující se ke konkrétnímu místu. Jde o osobité úkony promítající se do chuti rumu, o čemž mimochodem vypovídají mnohé recenze na rumratings.com.

V následujících bodech vám alespoň ve zkratce prozradíme, jak vypadá proces výroby rumu:

  • Cukrová třtina – Na počátku všeho je zpracování cukrové třtiny, jejímž výsledkem je zmiňovaná melasa nebo šťáva z cukrové třtiny.
  • Fermentace – Jinak zvané kvašení, během něhož jsou k základní surovině přidány kvasnice a voda.
  • Destilace – Způsob destilace se promítá do výsledné chuti rumu. Vyšší obsah alkoholu a jemnější chuť zajišťuje kontinuální destilace. Kdežto o plnost, silné aroma a vysokou kvalitu se postará přerušovaná destilace.
  • Zrání rumu – Zrání nebo také staření rumu je dalším procesem ovlivňujícím chuť tohoto nápoje. V této fázi dochází k rozvoji aromatu, barvy a chuti. Vliv na to mají sudy, ve kterých probíhá zrání. Kvalitní rum vzniká v sudech po koňaku, whisky, bourbonu a podobných nápojích. Doba staření může být několik let.
  • Filtrování – Dostatečně vyzrálý rum je zbaven všech nežádoucích nečistot.
  • Lahvování – Proces, který je mimo jiné spojen také s mísením neboli blendingem. Dochucený rum je ve výsledku lahvován.

Zrání rumů

Kvalitní kubánský rum, karibský rum či jakýkoliv jiný dosahuje největších kvalit během procesu zrání. Tato doba je v podstatě pomyslnou alfou a omegou výsledného nápoje. Setkat se v tomto směru můžete se třemi typy označení.

  • Barrel Roof – Zrání rumu pouze v jediném sudu po celou dobu. To znamená, že nedochází k žádnému promíchávání a podobným procesům.
  • Solera – Výsledkem tohoto způsobu zrání je ve své podstatě směs rumů. Důvod je poměrně jednoduchý. Solera představuje metodu vrstvení sudů. Nahoře jsou ty nejmladší rumy, dole naopak ty nejstarší. Ty nejdéle zrající se pak každý rok postupně stáčí do lahví.
  • Reserva – Za tímto označením se ve světě rumů skrývá to nejkvalitnější. Míchány jsou ty nejlepší rumy a nejvyzrálejší rumy. Možná proto je tato metoda mnohdy přirovnávána k variantě Solera.

Srovnání podle barvy rumu a použití

Když si položíte otázku, jak vybrat kvalitní rum, jednou z odpovědí bude také jeho barva. Zabarvení rumu nevypovídá pouze o jeho vzhledu. Mnohé recenze vás přesvědčí o tom, že každá barva rovná se jiná a specifická chuť. Barva rumu se ve své podstatě odvíjí od doby zrání. Vybírat si můžete ze tří hlavních kategorií.

  • Světlý rum
  • Zlatý rum
  • Tmavý rum

Světlý rum (bílý rum)

Světlý rum je nejčastěji označován, jako bílý rum, čemuž také odpovídá jeho zabarvení. Setkat se můžete s názvem Blanco. U rumů tohoto typu neočekávejte dlouhé zrání. Obvykle nepřekročí dobu šesti měsíců. Hned poté dochází k filtrování rumu, při kterém je nápoj zbaven svého zabarvení. Speciální filtrace probíhá přes dřevěné uhlí. Bílý rum je jako stvořený pro míchání nejrůznějších drinků.

Zlatý rum

Když si vyberete kvalitní rum se zlatavou barvou máte jistotu, že v sudech zrál delší dobu nežli bílý rum. V této kategorii rumů už hovoříme o délce staření do pěti let. Díky tomu mají rumy daleko plnější chuť. Uložením v dubových sudech získávají také intenzivnější aroma. Zlatý rum je často prezentován, jako Oro. Díky své jantarové barvě získává i označení jantarový rum.

Tmavý rum

Tmavý rum je v podstatě naprostým opakem bílého rumu, takže černý rum. A to nejenom z pohledu zabarvení. Kvalitní rum se vyznačuje tou největší plností, aromatem a výraznou chutí. I jeho konzumace se odlišuje od bílých rumů. Tmavý rum je ideální při pokojové teplotě a napřímo, což si můžete ověřit na rumratings.com. Mezi známé tmavé rumy patří kupříkladu ty s melasovou a karamelovou příchutí. Zcela právoplatně je označován jako Dark.

Druhy rumů

Dosavadní srovnání jednotlivých rumů napovídá, že díky odlišnostem lze narazit na různé druhy těchto destilátů. Rumy se od sebe kromě jiného liší i způsobem konzumace. Každá z této kategorie má určité charakteristické vlastnosti, s nimiž je zapotřebí počítat.

  • Kořeněné rumy – Tyto rumy jsou nejčastěji označovány, jako Spiced. Vyznačují se relativně dlouhou dobou zrání, která trvá od 5 do 25 let. Jak už prozrazuje samotný název, jejich největší odlišností od klasických rumů je obsahové složení. Kvalitní rum tohoto typu je spojen primárně se speciálními extrakty nabývajícími chuti karamelu, koření a podobně.
  • Koktejlové rumy – Když použijete rum na koktejl, neočekáváte od něj tu nejvyšší kvalitu. A to z pohledu dlouhého zrání a výrazné chuti, která při spojení s dalším nápojem v drinku ztrácí na své intenzitě. Proto se nejčastěji používají cenově dostupné a svým způsobem řezané rumy. Typickým příkladem jsou Smith and Cross, Flor de Caña Anejo, Goslings nebo Bacardi 8. Svoji roli v koktejlech sehrává i bílý rum.
  • Latinské rumy – Předností těchto rumů je lehkost a čistota. Do této skupiny patří Ron Matusalem Gran Reserva, Brugal 1888 nebo Diplomatico Reserva Exclusiva.
  • Degustační rumy – Výrazné tóny melasy, nepřekonatelná chuť a důraz kladený na cukernatost. Do této skupiny rumů se řadí hlavně ty pocházející z oblasti Jamajky, Barbadosu a podobných destinací. Jedná o tzv. anglické typy rumů.

Odkud rumy pochází?

Karibský rum, kubánský rum a mnohé další. To je nabídka, se kterou se můžete setkat poměrně často. K rumům je totiž třeba přistupovat také z pohledu země původu. Každá destinace, kde se pěstuje cukrová třtina se odlišuje podnebím promítajícím se do výsledné chuti rumu. Pokud se chcete co nejrychleji zorientovat v zemích původu, stačí vám znát tři hlavní označení rumů.

RonRum Rhum
Za tímto názvem se skrývají rumy, jejichž hlavní výrobní složkou je melasa. Tyto rumy pochází z Kuby, Portorika, Guatemale, Kolumbie, Dominikánské republiky, Venezuely a Panamy. K jejich destilaci jsou nejčastěji využívány sloupcovité přístroje. Charakteristická je pro ně vyšší sladkost a lehkost. To vám ostatně potvrdí i nejrůznější recenze. Pokud vámi zvolený destilát nese označení Rum, pochází z Trinidadu a Tobaga, Svatého Kryštofa, Jamajky, Barbadosu a podobných zemí. Ze zkušeností na rumratings.com můžete zjistit, že hlavní složkou rumů je povětšinou melasa. V tomto případě jsou však alkoholické nápoje o něco silnější. Přispívá k tomu bezpochyby fakt, že destilovány jsou obvykle v hrncovitých přístrojích. Nakonec i poslední zmíněný název má svá osobitá specifika. Označení Rhum je vlastní pro rumy, kde hlavní složku představuje šťáva z cukrové třtiny. Tyto rumy jsou velice často prezentovány, jako zemědělské. Jejich doménou je spíše sušší, avšak dostatečně plná chuť. Zemí původu tzv. Rhumu jsou například Haiti, Martinik, Guadeloupe a Francouzská západní Indie.

Stáří rumu a obsah alkoholu

Ať už zvolíte kubánský rum, karibský rum nebo jiný, kromě výše uvedených informací by vás mělo zajímat i stáří tohoto destilátu. Stejně, jako zraje víno, zraje i rum. A čím delší dobu zraje, tím více rozvíjí svoji chuť, aroma a v neposlední řadě také barvu. Vliv na to mají samozřejmě sudy, ve kterých je kvalitní rum skladován.

Stáří rumu je obvykle uvedeno čitelně na etiketě láhve. Ve vybraných případech ale může být trochu zavádějící. Někteří výrobci totiž mohou uvádět číslo nejmladšího rumu. To znamená, že takto starý rum v láhvi opravdu je, avšak v omezeném množství smíchaný s jinými rumy. I když stáří rumu není tím nejvíce vypovídajícím údajem o jeho kvalitě, zajímejte se o něj. Recenze rumů prozrazují, že narazit můžete na různé skupiny.

  • Klasická doba stáří rumu je 3 až 8 let.
  • Exkluzivnější rumy mají stáří 12 až 25 let.
  • Výjimkou pochopitelně nejsou ani starší a cennější rumy.

Obsah alkoholu v rumu

Otázka, jak vybrat rum, to není pouze o stáří destilátu. Podstatnou roli sehrává i množství alkoholu. Tato informace v procentech je vždy prezentována na etiketě láhve. S narůstajícím alkoholem pocítíte výraznější a silnější chuť rumu. Vyšší zastoupení alkoholu je chutnější u starších rumů. V závislosti na tom, kde konkrétní rum vzniká musí dojít i ke splnění podmínek týkajících se minimálního množství alkoholu.

Místo původu rumuObsah alkoholu
Kolumbieminimálně 50 %
Evropská unieminimálně 37,5 %
Chile a Venezuelaminimálně 40 %
Když se zahledíte do statistik na rumratings.com zjistíte, že z cukrové třtiny jsou vyráběny rumy s minimální hodnotou 37,5 % alkoholu. Ty nejsilnější pak atakují hranici 80 % a jsou určeny spíše pro náročné degustátory. 

Slovník rumových pojmů

Pokud toužíte proniknout do tajů rumových nápojů a chcete vědět, jak vybrat kvalitní rum, měli byste znát i nezbytnou terminologii. S rumy jako takovými souvisí řada pojmů spjatých s výrobou, označením a podobně. S těmi nejpodstatnějšími z nich vás v následujících bodech stručně seznámíme.

  • Blending – Proces, při kterém dochází k míchání rozdílných rumů v jeden konečný destilát. Rumy se mohou lišit stářím, původem, zabarvením i chutěmi.
  • VSOP – Zkratka anglického označení Very Superior Old Pale. U těchto rumů platí pravidlo, že nejmladší stáří blendu jsou čtyři roky.
  • Master blender – Tak se říká člověku, který přebírá odpovědnost za chuť rumu v láhvi. Existují i alternativní výrazy jako Maitre rhumier a Maestro ronero.
  • XO – Zkratka pro výraz Extra Old. Prozrazuje, že nejmladší stáří blendu je 10 let.
  • Reserva – Pojem prezentující zásobu toho nejlepšího z konkrétního ročníku rumu. Takový rum je použit pro staření rumů.
  • Melasa – Odpadní produkt vznikající při výrobě cukru z cukrové třtiny. Samotná surovina je velice bohatá na nejrůznější vitamíny a minerály.
  • Age statement – Označení časového údaje – kolik let rum strávil v sudu. Naleznete ho na etiketě.
  • Cask finish – Tímto výrazem se označuje poslední fáze zrání rumu, který se mimo jiné nachází v jiném sumu, něž do jakého byl původně uložen.
  • Dock rum – Takto se říkalo pomalu dozrávajícím rumům v anglických přístavech.
  • Navy Stenght – Rumy obsahující alespoň 54,5 % alkoholu. Z jejich volného překladu lze vytušit, že jde o „námořní sílu“.

Nejznámější značky rumů

Když se rozhodnete pro kvalitní rum na základě libovolné recenze, máte samozřejmě na výběr. Není to pouze kubánský rum nebo karibský rum. Jsou to i mnohé další značky oblíbené po celém světě. My vás nyní podrobněji seznámíme s těmi nejznámějšími z nich.

Božkov

Česká legenda, jejíž kořeny sahají do roku 1948. Za značkou Božkov můžete nalézt řadu produktů. Od roku 2018 je to například Božkov republika v mnoha podáních.

Kraken

Karibský rum neboli spiced rum. Rumy se vyznačují svou originální chutí koření, která je zapříčiněna zráním v sudech. Rum pochází z Trinidadu a Tobaga.

Bumbu

Cukrová třtina z Malých Antil a jemná chuť Karibiku. To jsou skvěle nasládlé rumy s ovocnou příchutí. Pro etikety na láhvích jsou typické zkřížené hnáty.

Bucanero

Prvotřídní rumy z Dominikánské republiky. Jejich historie sahá do první poloviny 18. století. Destiláty se vyznačují svou lehkostí a vynikající chutí.

Diplomatico

Legendární výrobce rumů, jehož počátky vzniku se pojí s koncem 18. století. Významnou osobou značky byl Don Juancha Nieta Melendeze. Rumy se pyšní nezaměnitelnou chutí.

Don Papa

Rumy inspirované vizionářem, plantážníkem, léčitelem a rebelem Dionisem Magbuelesem. Značka vznikla v roce 2011 a cílí především na určitou nezávislosti chuti.

Dictador

Dictador se pojí s koncem 18. století. Jeden z nejlepších karibských rumů má především tmavou barvu a bohatou chuť. Historie se váže ke Španělovi Severo Arango y Ferro.

Legendario

Kubánské rumy založené na husté konzistenci, sladkosti a bohatosti. Tím se liší od ostatních kubánských rumů. Recenze označují Legendario jako oblíbené všude po světě.

Heffron

Česko-karibský rum přináší na trh jemnost v kombinaci se zajímavou cenou. Vznikl na počest československých legionářů a pojí se s Palírnou u Zeleného Stromu.

El Dorado

Kvalitní rum pocházející z Guyany, z oblasti s velkým zastoupením cukrové třtiny. Ideální podmínky pro pěstování jsou spjaty s vysokou kvalitou a vynikající chutí rumů.

Pampero

Výrobce rumů sídlící ve Venezuele, jehož historie sahá do roku 1910. Tradiční výroba z melasy přináší rumy oceňované po celém světě. Pít se dají na různé způsoby.

Captain Morgan

Jedna z nejprodávanějších značek importovaných do Česka. Henry Morgan byl pirátem žijícím v roce 1635. Současný kvalitní rum je vyráběn z melasy cukrové třtiny. Mezi nejoblíbenější patří Captain Morgan Original Spiced Gold.

Golf of Mauritius

Značku rumů, za kterou stojí Frederic Bestel. Kvalitní rumy pochází ze sopečného ostrova Mauricius a jsou ověnčeny řadou nejrůznějších cen.

Barcelo

Historie této značky sahá do roku 1929. Postupným experimentováním vznikly rumy s celosvětovou popularitou. Zakladatelem společnosti byl Julián Barceló.

Mount Gay

Rumy tohoto výrobce vznikají na ostrově Barbados. Pro rumy jsou typické květinové, jemné a kořeněné chutě. Kvalitní rumy Mount Gay mají obvykle zlatavou barvu.

Havana

Kubánské rumy tohoto výrobce nabývají různých podob. Jsou to bílé rumy i tmavé rumy. Historie značky se pojí s rokem 1878 a městečkem Cardenas.

Millonario

Prémiový rum, jehož domovinou je Peru, konkrétně severní oblast této země. Prvotřídní rumy jsou určeny pro náročné milovníky těchto destilátů.

Austrian Empire Navy Rum

Původní společnost byla založena v první polovině 18. století. V současnosti sídlí v Bristolu ve Velké Británii. Kromě rumů se zaměřuji i na ostatní typy lihovin.

Professore

Rumy, které pochází přímo ze Slovenska. Za vším stojí společnost ST. NICOLAUS – trade CZ. Největší výrobce lihovin a nealkoholických nápojů na Slovensku.

Santos Dumont

Brazilské kvalitní rumy jsou vyhlášené svou lahodnou chutí. Rum je pojmenován po Albertu Santos-Dumontovi, který byl leteckým konstruktérem a sestrojil první vzducholoď.

Kvalitní rum a jeho cena

Cena rumu se může značně lišit. Odvíjí se primárně od toho, jaké značně a kvalitě dáte přednost. Starší rumy budou pochopitelně patřit mezi ty dražší. Obecně lze říci, že rum pořídíte už od několika stovek korun. Pokud prahnete po skutečné kvalitě nebo dokonce po sběratelské hodnotě, připravte si tisíce.

  • Cena rumu do 500 Kč – pomyslným odrazovým můstkem je tuzemská značka Božkov nebo slovenský Professore. Chybět nebude ani nabídka bílých rumů. Vedle destilátů vhodných spíše do míchaných drinků můžete okusit i lepší kvalitu na hranici 500 Kč. Typickým příkladem je Legendario, Havana, popřípadě Bacardi.
  • Cena rumu od 500 Kč do 2 500 Kč – zlatá střední cesta otevírá již větší možnosti z pohledu degustace rumů. Okusit můžete přemíru kvalitnějších značek. Ať už je to Dictador, Zaka a mnohé další. Výjimkou nejsou ani dvanáctileté rumy, světlé, tmavé, zkrátka jakékoliv. Inspiraci můžete hledat v recenzích na rumratings.com.
  • Cena rumu nad 2 500 Kč – v této cenové třídě se nemusíte omezovat. Když za rum utratíte více jak 2 500 Kč, jde vám primárně o kvalitu a lahodný zážitek. Rumy v hodnotě nad 10 000 Kč přináší i určité sběratelské možnosti. Za ty nejlepší rumy na trhu zaplatíte desítky tisíc korun.

Nejčastější otázky a odpovědi

Je Tuzemák klasický rum?

Nikoliv. Tuzemák byste neměli nazývat rumem. Není totiž vyráběn z cukrové třtiny. Ve své podstatě jde pouze o zředěný líh, do kterého se přidají dochucovadla připomínající chuť rumu.

Jak správně pít rum?

Záleží na tom, o jaký rum jde. Pokud to bude bílý rum, pravděpodobně ho budete přidávat do míchaného drinku. Jestliže však půjde o kvalitní rum, je ideální pokojová teplota. Rum nalévejte do sklenky označované jako rock glass.

Je možné pít rum s ledem?

Ano, ale víceméně tím znehodnocujete jeho plnohodnotnou chuť. Tento způsob přijde vhod těm, kdo chtějí do určité míry minimalizovat větší procento alkoholu v rumu. Pokud k tomuto způsobu pití rumu přistoupíte, nejprve nalijte do sklenky rum a teprve poté vhodně ideálně jednu kostku ledu.

3.9/5 - (18 hlasů)

David Zima

David Zima

Milovník kvalitního alkoholu, nepohrdne vínem, ani sklenkou něčeho ostřejšího. Babička mu ale vždy říkala "stačí jenom zdravotní šťopička" a toho se také drží.

AlkoholRychle.cz
Logo